«Я ХОЧУ ПРАЦЮВАТИ»
У період літніх довгоочікуваних канікул, багато хто з підлітків, особливо це діти старших класів, мають бажання провести їх з користю. Навчитись чогось нового, відчути себе самостійним, здійснити мрію та мати власні кишенькові кошти – це ті причини чому вони зазвичай шукають підробіток влітку. Однак, влаштовуючись на роботу, не всі неповнолітні знають свої права та пільги, які гарантуються державою.
Так, Кодексом законів про працю, а саме главою 18, регулюються права неповнолітніх у сфері трудових відносин та їх особливостям.
Ст. 187 КЗпП України «Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.»
ВІК, З ЯКОГО МОЖУТЬ ПРИЙНЯТИ НА РОБОТУ?
- з 16 років;
- з 15 років, але обов’язково за згодою одного з батьків або особи, що їх замінює;
- з 14 років, за умови виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час і за обов’язковою згодою одного з батьків або особи, що їх замінює.
ЯКА НОРМА ПРАЦІ ДЛЯ НЕПОВНОЛІТНІХ?
для дітей від 14 до 15, які працюють під час канікул та від 15 до 16 років – не більше 24 годин на тиждень;
для підлітків від 16 до 18 – не більше 36 годин на тиждень.
Обов’язково трудовий договір між роботодавцем та неповнолітньою особою оформлюється в письмовій формі.
Крім того, ВИПРОБУВАЛЬНИЙ ТЕРМІН для неповнолітніх осіб, які мають бажання влаштуватися – не встановлюється.
Оплата праці особам, які молодші 18 років, відповідно до ст. 194 КЗпП при скороченій тривалості щоденної роботи, виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
КУДИ ЗВЕРНУТИСЯ У РАЗІ ПОРУШЕННЯ ТРУДОВОГО ПРАВА?
У разі порушення права щодо трудових відносин, неповнолітні мають право звернутися зі скаргою на:
- на урядову «гарячу лінію» 15-45
- до відповідного територіального управління Державної служби з питань праці усно телефоном або письмово електронною поштою чи звичайним листом. Адресу та контактні дані можна переглянути на сайті за посиланням https://dsp.gov.ua/kontaktna-informatsiia-terytorialnykh/ (Харківська область відноситься до Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці).
У разі виникнення юридичних питань звертайтеся до найближчого бюро правничої допомоги. Час роботи та адресу можна переглянути за посиланням https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1er4ZNvS4q5ULH8SJpBRxs_-nqqYnNoYg&ll=48.89106229109336%2C31.17295&z=6
Або звернутися до контактного центру системи надання БПД та усно поспілкуватися з юристом (0800 213 103, дзвінки безкоштовні).