ЗНАЙШЛИ ЗНАХІДКУ: ВАШІ ДІЇ?

09.12.2024

Знахідка – це майно, втрачене власником (володільцем) поза його волею і знайдене іншою особою.

Порядок дій, щодо знахідки регулюється нормами Цивільного кодексу України: особа, яка знайшла загублену річ, зобов’язана негайно повідомити про це особу, яка її загубила, або власника речі і повернути знайдену річ цій особі.

Зазвичай ті, хто знайшов знахідку, викладають інформацію про неї (зокрема фото) в соцмережах з метою пошуку власника. Але все таки це не є причиною, щоб в подальшому її присвоїти.

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ВСЕ Ж ТАКИ ЗНАЙШЛИ ЗАГУБЛЕНУ РІЧ?

  1.  Особа, яка знайшла загублену річ у приміщенні або транспортному засобі, ЗОБОВ'ЯЗАНА передати її особі, яка є  володільцем цього приміщення чи транспортного засобу. В свою чергу особа, якій передана знахідка, набуває прав та обов’язків особи, яка знайшла загублену річ.
  2. Якщо невідоме місце перебування особи, яка є володільцем загубленої річчі, особа, яка знайшла її, ЗОБОВ’ЯЗАНА заявити про знахідку Національну поліцію або органи місцевого самоврядування.
  3. Особа, яка знайшла загублену річ, має право зберігати її у себе або здати на зберігання до Національній поліції або органу місцевого самоврядування.
  4. Особа, яка знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого умислу або грубої необережності.         
  5. Право власності на загублену річ може виникати у особи, яка знайшла її, або у територіальної громади.

ПРАВО ВЛАСНОСТІ на загублену річ особа, яка знайшла таку річ, набуває після закінчення шести місяців з моменту повідомлення про знахідку органу поліції або органу місцевого самоврядування за умови, що:

  • не встановлений власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі;
  • власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на річ тому, хто її знайшов, органу поліції або органу місцевого самоврядування.

Територіальна громади набуває право власності на знахідку після подання особою, яка її знайшла, письмової заяви про відмову від набуття права власності на знахідку.

Особа, яка знайшла загублену річ, має право вимагати від її власника (володільця) винагороду за знахідку в розмірі до 20% вартості речі. Якщо власник (володілець) публічно обіцяв винагороду за знахідку, винагорода виплачується на умовах публічної обіцянки.

Право на одержання винагороди за знайдену річ, НЕ ВИНИКАЄ в особи, яка знайшла загублену річ, якщо особа НЕ ПОВІДОМИЛА ПРО ЗНАХІДКУ або ВЧИНИЛА СПРОБУ ПРИХОВАТИ ЇЇ.

У разі виникнення юридичних питань звертайтеся до найближчого  бюро правничої допомоги. Час роботи та адресу можна переглянути за посиланням https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1er4ZNvS4q5ULH8SJpBRxs_-nqqYnNoYg&ll=48.89106229109336%2C31.17295&z=6 .

Або звернутися до контактного центру системи надання БПД та усно поспілкуватися з юристом (0800 213 103, дзвінки безкоштовні).